Agenten vaker doelwit bewuste aanrijdingen
Opgefokte weggebruikers rijden steeds vaker in op politieagenten, met name bij alcoholcontroles. Vorig jaar gebeurde dat gemiddeld 12 keer per maand; 143 keer in totaal. Dat is 10 procent meer dan een jaar eerder.
Agressiviteit ook in het verkeer toegenomen
Bij de incidenten waren in 2013 268 agenten betrokken; 28 van hen werden aangereden, 21 raakten er gewond en 11 werden er meegesleurd. Vooral agenten die naast hun auto staan, aanhoudingen verrichten of drankcontroles uitvoeren blijken doelwit. Volgens de website Geweldtegenpolitie.nl ging het in 2013 75 keer mis bij verkeers- en alcoholcontroles. 34 keer had de dader te veel gedronken.
Het totaal aantal geweldsincidenten daalde van 6033 in 2012 naar 5520 in 2013, maar de toename van het aantal inrijdingen is korpschef Gerard Bouman een doorn in het oog. “We zien dat de agressiviteit in de maatschappij en ook in het verkeer is toegenomen en dat richt zich helaas ook tegen agenten. Dit is absoluut onacceptabel. Een agent proberen aan te rijden is een poging tot doodslag.”
Zwaarder straffen
Voorzitter Gerrit van de Kamp van politievakbond ACP pleit voor hardere maatregelen. Volgens hem liggen die voorstellen er al, maar gebeurt er nog te weinig mee. “We willen dat er harder wordt opgetreden door zwaarder te straffen en daders te laten opdraaien voor de kosten,” stelt hij. “Het inrijden heeft heel veel impact op agenten.”
Hoofdagent Boudewijn
Doodsangsten stond hoofdagent Boudewijn uit toen een verdachte in een vluchtauto met gierende banden op hem afreed. Afgelopen jaar werd er minstens 143 keer op dienders ingereden. “Dat ik er zonder kleerscheuren af kwam, is een wonder.” Het leek op een doorsnee inbraakmelding in een oktobernacht in het zuiden van het land. Hoofdagent Boudewijn spoedt met drie collega's naar het plaats delict en ziet een verdachte man hollen naar een Volkswagen Golf. “Deze man mocht niet ontsnappen. Direct plaatste ik mijn dienstauto voor die Golf, zodat hij nergens meer naartoe kon,” vertelt Boudewijn.
Doodsbang
“Maar plotseling schoten twee koplampen aan en rijdt hij vol gas op mijn dienstauto in. Hij wilde koste wat kost vluchten. Pepperspray in zijn gezicht mocht niet baten, een schotwond in zijn been evenmin. Hij bleef maar botsen, krachtig vooruit, dan weer achteruit. Als een razende heen en terug om vrij te komen door een minuscuul gaatje tussen de auto's. Doodsbang was ik. Als zo'n gevaarte van duizend kilo vlak naast je scheert, besef je pas hoeveel schade je daarmee aan kan richten bij een mens.”
Boudewijn is een van de vele agenten op wie is ingereden tijdens het werk, maar het totaal aantal incidenten van geweld tegen agenten ligt nog veel hoger: uit politiecijfers blijkt dat afgelopen jaar 5520 keer geweld is gebruikt tegen politieagenten. In 4332 gevallen heeft dat geleid tot een aangifte.
Bron: AD
