Detectiepoort moet fraude theorie-examen voorkomen

Wie in Amsterdam theorie-examen voor het rijbewijs gaat doen, moet voortaan door een detectiepoortje. Dat gaat af als mensen stiekem een mobieltje, een fotocamera of video-apparatuur mee naar binnen proberen te smokkelen.

Lesautolease.nl

— Advertentie —

Het CBR maakt dat vandaag bekend.

Het gaat om een proef van in ieder geval twee weken. Met de poortjes moet examenfraude worden teruggedrongen. Als de pilot goed verloopt, zal het CBR op meer plaatsen detectiepoorten inzetten, mogelijk ook mobiele poorten die op meer plaatsen in het land inzetbaar zijn.

Alleen al vorig jaar kwamen 44 gevallen van zogeheten voorzegfraude aan het licht, tegen tien gevallen in 2012. Dat is bijvoorbeeld fraude met 'oortjes', waarmee de kandidaat de goede antwoorden krijgt voorgezegd door iemand met zendapparatuur.

Afzakkende broek

Kandidaten die voor het theorie-examen opgaan, krijgen eerst een uitleg over het detectiepoortje. Als ze erdoorheen gaan en het alarm gaat af, gaan twee beveiligers met een handscanner na wat het alarm heeft getriggerd.

''Dat gebeurt heel respectvol, want mensen hebben al genoeg stress doordat ze examen moeten doen", aldus Nathalie Dingeldein van het CBR. Volgens haar begrijpen de meeste kandidaten heel goed waarom de poortjes nodig zijn.

Bij het afgaan van de detectiepoort zullen de beveiligers met behulp van de handscanner aanwijzen waar het eventuele voorwerp zich bevindt. De kandidaat wordt vervolgens verzocht om het voorwerp te laten zien en kan het voorwerp dan alsnog in de locker plaatsen. Als de kandidaat de aanwijzingen van de beveiligers niet opvolgt, kan hij of zij niet meedoen aan het examen.

De eerste dag van de proef heeft overigens geen verborgen apparatuur opgeleverd. Wel ging het alarm af door een riem die de kandidaat niet kon afdoen omdat anders zijn broek zou afzakken.

Bronnen: ANP / CBR