Een rijbewijs halen in het strenge Japan
Om een rijbewijs te krijgen moet je in Japan 18 jaar oud zijn en een theorie- en praktijkexamen afleggen. Tot zover niks raar. Toch verschilt een rijopleiding in Japan op veel punten met die in Nederland.
De weg is verboden terrein
In Japan rijden leerlingen hun eerste meters niet meteen op de openbare weg maar op een oefenterrein. Dit terrein, wat ongeveer ter grootte is van een voetbalveld, staat vol replica’s van allerlei verkeerssituaties. Kandidaten kunnen er met een examinator rustig leren om de auto onder controle te krijgen, zonder dat ze rekening moeten houden met ander verkeer. Naast diverse bochten, kruispunten en heuvels zijn er op het terrein ook parkeervakken te vinden die afgebakend zijn met hangende buizen. Deze buizen bewegen bij aanraking. Na verschillende lessen op het terrein mogen kandidaten de weg op. In de video hieronder is een oefenterrein te zien.
Opleidingen en examens in één centrum
In Japan zijn centra te vinden waar je zowel voor je rijopleiding als examen terecht kunt. Deze combinatie is in ons land niet bekend. Maar Japanners zijn zo eerlijk dat het daar wel werkt. Ze leiden er kandidaten op en beoordelen ze zonder dat er sprake is van belangenverstrengeling. Het expres laten zakken van leerlingen om zo meer lessen te verkopen komt er daar niet bij in.
Lang en duur
Een rijopleiding is Japan is, vergeleken met de andere landen die we de afgelopen tijd behandeld hebben, lang en duur. Je kan zeggen dat toekomstige automobilisten er tot in de puntjes goed voorbereid worden. Zo krijgen leerlingen maar liefst 26 uur theorieles en iets meer dan 30 lessen in de auto. Iets minder dan de helft wordt daarbij afgenomen op een oefenterrein, de rest op de weg. Les over eerste hulp en een EHBO-cursus komen daar verder nog bij. De prijs voor dit alles bedraagt ongeveer 2.300 euro.
Rijscholen vol senioren
Opmerkelijk is dat je in Japan, vaker dan hier, oudere leerlingen les ziet nemen bij een rijschool. Met de wet is namelijk geregeld dat automobilisten vanaf 70 jaar, iedere drie jaar, drie uur les moeten volgen. Dit om te laten zien dat ze nog in staat zijn om veilig auto te rijden.
Wat vind jij van de rijschoolbranche in Japan als je dit zo leest? Van zaken als het oefenterrein en de verplichte EHBO-cursus. Is dit iets voor in Nederland? Praat mee op Facebook.
Bron: Autowereld
