Rijles geven in Kenia is een zware beproeving
Rijlessen in het buitenland kunnen heel anders verlopen dan wij in Nederland gewend zijn. Het beroep van een rijinstructeur wordt in Kenia zwaar op de proef gesteld door het chaotische verkeer en levensgevaarlijke situaties. Zou jij rijles willen geven in Kenia?
Wild wild Kenia
Met de handen stevig om het stuur geklemd observeren Keniaanse beginnende bestuurders vol concentratie het verkeer. In de video hieronder wordt de Keniaan Martin Otieno gevolgd tijdens zijn rijlessen. Als je deze 19-jarige jongen hoort praten over het verkeer in zijn land is meteen duidelijk dat de situatie daar heel anders is dan in Nederland. “Rijden in Nairobi is wild, maar als je hier kunt rijden, kan je overal ter wereld rijden.” Otieno vat het rijden in Kenia daar mooi mee samen. Tijdens zijn lessen moet hij namelijk op veel meer letten dan de verkeersregels en het onder controle krijgen van de auto. Op Matatoes bijvoorbeeld, oftewel minibusjes die rijden volgens eigen regels. Plots overstekende voetgangers, dieren, overbeladen vrachtwagens en grote gaten in de weg maken het navigeren daarnaast ook niet makkelijk.
Rijbewijs te koop
David Njoroge van de Automobile Association of Kenya geeft in de video aan dat Keniaanse bestuurders niet verantwoord in de auto stappen. Hij verwijst hiermee naar het feit dat veel Kenianen rondrijden zonder geldig rijbewijs. Deze groep investeert liever in het kopen van een rijbewijs dan in het volgen van rijlessen. Njoroge geeft wel aan dat steeds meer Kenianen inzien dat het behalen van een rijbewijs een waardevolle investering is en dat het hebben van verkeerskennis cruciaal is om veilig deel te kunnen nemen aan het verkeer.
Bekijk de video over het lessen in Kenia en het interview met Njoroge hieronder:
Corruptie
Dat Kenianen steeds vaker kiezen voor rijlessen wil niet meteen zeggen dat ook meer bestuurders op de weg de regels kennen. Als we de verhalen op het internet mogen geloven is er sprake van corruptie op grote schaal. Rijscholen betalen hierbij een bedrag aan het politiebureau, waar het examen afgenomen wordt. Ondanks vele fouten slagen leerlingen van deze rijscholen zonder probleem.
Wat we jullie trouwens niet willen onthouden is een video over de manier waarop Kenianen klaargestoomd worden voor het theorie-examen.
Theorieles in Kenia:
