Vijftig zelfrijdende auto’s op de Nederlandse snelweg

De zelfrijdende auto komt eraan. Vijftig exemplaren rijden woensdag tijdens een proefrit over rijksweg A2.. Ze rijden over de A2 van Amsterdam naar Beesd en terug. Dit is de eerste grote test van zelfrijdende auto’s op de snelweg.

De VerkeersAcademie

— Advertentie —

De auto’s zullen rijden tussen het gewone verkeer. De zogenoemde hoog automatische auto’s beslissen zelf over hun snelheid en de afstand tot hun voorganger. Wel zitten er bestuurders in de auto.

Automatisch sturen en remmen

De auto’s sturen en remmen zelf. De test wordt uitgevoerd met auto’s van BMW, Hyundai, Mercedes, Tesla, Toyota en Volvo. Ze rijden in treintjes van vijf of zes. Indien een andere automobilist zich er tussen wil wringen, remmen de auto’s uit zichzelf zodat er voldoende afstand tussen hen blijft. Ook sturen de auto’s zelf mee met bochten in de weg. Er zitten wel bestuurders in de auto. De bestuurders zijn er om het stuur vast te houden. De reden hiervoor is dat de wet voorschrijft dat het stuur niet losgelaten mag worden. De auto doet echter zelf al het werk. 

Het is niet zo dat de auto’s uit het niets op de snelweg getest worden. Ze zijn de afgelopen tijd al uitgeprobeerd op een testcircuit in Lelystad. Volgens de initiatiefnemers kan de technologie van de zelfrijdende auto helpen om het verkeer veiliger te maken. 

Noodsituaties

Jan Broersen is universitair hoofddocent aan de Universiteit Utrecht. Hij doet onderzoek naar de ethiek van kunstmatige intelligentie, onder andere bij zelfrijdende auto’s. Hij vraagt zich echter af hoe een zelfrijdende auto zal reageren op noodsituaties. Een voorbeeld is wat de auto zou doen als hij een straat in rijdt en een kind ineens de straat op rent. Wat gebeurt er als de enige manier om het kind te ontwijken een frontale botsing met een tegenligger zou veroorzaken? ‘’Wat een auto met dat overstekende kind moet doen? Wat vind je dat een mens zou moeten doen? Pas als je daar uit bent, kun je het in de auto programmeren’’, zegt Broersen tegen het AD

Voordelen

Op dit moment worden vooral de voordelen van de zelfrijdende auto naar voren gebracht. Wereldwijd komen er elk jaar 1,2 miljoen mensen om in het verkeer. De zelfrijdende auto moet dit aantal gaan reduceren. Nog meer voordelen zijn dat de auto nooit moe is, nooit ruzie heeft met zijn partner en geen slechte ogen heeft. Er wordt beweerd dat het gebrek aan kunstmatige intelligentie wordt gecompenseerd met een betere rijvaardigheid.