Zeker 13.000 scooters in stad ‘zeer slecht voor gezondheid’
De ouderwetse tweetaktscooter is een nog veel grotere vervuiler dan tot nu toe gedacht.
Dat schrijft de Volkskrant op basis van een studie in ‘Nature’.
Duizenden maler vuiler dan moderne bestelbus
Scooters met de knetterende motor zijn tot duizenden malen vuiler dan een moderne bestelbus. Een ban op tweetakt zou in stedelijke gebieden de luchtkwaliteit enorm verbeteren.
Van de ongeveer 52.000 snor- en bromscooters in de stad, heeft 26 tot 44 procent een tweetaktmotor. Er rijden dus minstens 13.000 zeer vervuilende scooters rond. Volgens de nieuwe studie in Nature is wachten bij een stoplicht achter een tweetaktscooter zeer slecht voor de gezondheid.
Milieudefensie roept op tot een verbod op de verkoop van vervuilende tweetakt scooters. Tweetakt verbrandingsmotoren lopen op een mengsel van benzine en smeerolie en hebben een slecht verbrandingsproces, waardoor ze veel meer fijnstof uitstoten dan andere motoren.
Naast fijnstof komen er ook giftige gassen uit de uitlaat van de verouderde scooter. Er worden bijvoorbeeld grote hoeveelheden van het kankerverwekkende benzeen uitgestoten. Tot 150 keer de norm waarbij de arbo-wetgeving in de Verenigde Staten adembescherming voorschrijft.
