Fraude bij het theorie-examen: wat zijn de gevolgen?
Het CBR neemt strenge maatregelen om fraude bij het theorie-examen te voorkomen. Denk hierbij aan het nieuwe afnamesysteem voor theorie-examens, detectiepoorten, camera’s, documentherkenning en lockers waar kandidaten elektronische apparatuur kunnen opbergen. Fraudeurs worden streng aangepakt, laat het CBR duidelijk weten.
De preventiemaatregelen zijn flink aangescherpt. Toch constateerde een medewerker van het CBR afgelopen week een look-a-like bij de identiteitscontrole voor het theorie-examen. De medewerker schakelde direct de politie in. Deze was snel ter plaatse en nam de verdachte mee naar het bureau.
Dubbelganger opgepakt
Nathalie Dingeldein, woordvoerder van het CBR, geeft aan dat de man overgedragen is aan de politie. “Onze medewerkers volgen dezelfde training in het herkennen van (valse) identiteiten als medewerkers van de marechaussee op Schiphol. Dit is een Doc 1 training. We weten niet wat het motief van de fraudeur is, dat doet er voor ons ook niet toe. Feit is dat het niet mag en we hebben de man overgedragen aan de politie.” Conform het sanctiereglement kan de man voorlopig geen examen doen.
Daling voorzegfraude
Het CBR ziet een sterke daling van de voorzegfraude. Van 36 in 2013 naar 7 in 2014. In 2015 is een enkeling betrapt op voorzegfraude. Het aantal look-a-likes neemt toe naar 11 gevallen in 2014 tot enkelen tot nu toe.
Zero tolerance beleid
Als blijkt dat mensen door fraude hun theorie hebben gehaald, dan hanteren we een zero tolerance beleid, laat het CBR weten via de website. Daarnaast neemt het CBR alle signalen serieus als het gaat om bedrijven zoals “Altijd Geslaagd”. Tot op dit moment heeft het CBR uit onderzoeken geen activiteiten waargenomen die aan te merken zijn als strafbare feiten. Kandidaten die toch frauderen worden gestraft. Geldboetes kunnen oplopen tot € 500,- en veroordelingen door de rechter tot taakstraffen variërend van 30 tot 80 uur. Ook mogen mensen die gefraudeerd hebben drie maanden geen nieuw theorie-examen doen.
