Verkeersveiligheid in Drenthe laat te wensen over
In Drenthe vallen jaarlijks ongeveer 30 verkeersdoden en bijna 800 ernstig verkeersgewonden. Drenthe is relatief dunbevolkt, maar heeft relatief veel ernstige verkeersslachtoffers per inwoner, en dit aantal neemt bovendien toe.
Ten behoeve van een actualisatie van het Drents Strategisch Plan Verkeersveiligheid en op verzoek van de Provincie Drenthe heeft de SWOV (Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid) de verkeersveiligheidssituatie van Drenthe geanalyseerd.
Verklaringen voor het grote aantal verkeersdoden en -gewonden kunnen gelegen zijn in relatief veel mobiliteit per hoofd van de bevolking of een grotere mate van gevaar. Voor dit laatste zijn volgens de SWOV enkele aanwijzingen te vinden. De beschikbare cijfers over gevaarlijke gedragingen (resp. snelheid van enkele wegtypen, alcoholgebruik in weekendnachten en gordelgebruik door automobilisten) laten zien dat snelheden over het algemeen niet zijn afgenomen, en dat het aandeel zware alcoholovertreders in Drenthe toeneemt. Voor deze gedragingen blijft aandacht nodig om de verkeersveiligheidssituatie ten minste niet te laten verslechteren.
Locatiegebonden kenmerken in Drenthe
Het rurale karakter van Drenthe maakt dat er relatief veel ‘rurale’ ongevallen te verwachten zijn, zoals eenzijdige ongevallen, ongevallen tegen obstakels en ongevallen op wegen buiten de bebouwde kom. Inderdaad blijkt de meest dominante doodsoorzaak (een derde deel van de verkeersdoden) in Drenthe een aanrijding tegen een vast voorwerp te zijn; dit aandeel is in Drenthe hoger dan gemiddeld in Nederland. Eenzijdige ongevallen en ongevallen tegen obstakels vinden we ook terug bij de ernstig verkeersgewonden.
Stijging zware alcohol- en snelheidsovertredingen onder automobilisten
Personenauto’s en fietsen blijken de belangrijkste vervoerswijzen van slachtoffers te zijn. Drenthe heeft relatief veel doden en ernstig verkeersgewonden onder auto inzittenden, maar deze aantallen dalen. Het alcoholgebruik onder automobilisten is in Drenthe over het geheel genomen laag, maar het aandeel zware alcoholovertredingen stijgt. Het gordelgebruik in personenauto’s ligt op een hoog niveau; alleen op de achterbank zouden passagiers vaker de gordel om moeten. Het snelheidsgedrag lijkt zich minder gunstig te ontwikkelen.
Fietsslachtoffers
Ruim de helft van de ernstig gewonde slachtoffers in Drenthe is fietser. Het overgrote deel valt bij fietsongevallen waar geen motorvoertuig bij betrokken is. Bij de doden vormen fietsers, na automobilisten, de tweede belangrijkste groep. Daarnaast valt er een aantal slachtoffers bij ongevallen tussen fietsen en motorvoertuigen. Dit beeld verschilt niet van de gemiddelde situatie in Nederland. Wel stijgt het aantal fietsslachtoffers in Drenthe sneller. Uit landelijk onderzoek komt o.a. naar voren dat (gebreken van) de fietsinfrastructuur (kuilen, gleuven, obstakels, zichtbaarheid wegverloop) een belangrijke rol speelt bij het ontstaan van enkelvoudige fietsongevallen.
Motorrijders en bromfietsers
Een derde dominante groep zijn de gemotoriseerde tweewielers: relatief veel motorrijders verongelukken in Drenthe. Onder de ernstig verkeersgewonden zijn bromfietsers de derde grootste groep.
Vooral jongeren (mannen) en ouderen (vrouwen)
De bevolkingssamenstelling in Drenthe wordt gekenmerkt door relatief weinig jongeren en veel ouderen (vooral vrouwen). Toch blijkt vooral het verhoogde risico van adolescenten (vooral mannen) en ouderen bepalend voor de hoeveelheid slachtoffers naar leeftijd en geslacht. Wel blijken in Drenthe relatief veel vrouwelijke slachtoffers te vallen, zelfs als gecorrigeerd wordt voor het feit dat Drenthe veel oudere vrouwen in haar bevolking heeft. Dit probleem lijkt bovendien toe te nemen.
Conclusie
Het aantal doden daalt de laatste jaren minder dan in de rest van Nederland, evenals het aantal ernstig gewonden bij ongevallen met gemotoriseerd verkeer; het aantal ernstig gewonden bij ongevallen zonder gemotoriseerd verkeer stijgt in Drenthe sterker dan in Nederland. Per hoofd van de bevolking vallen er in Drenthe meer doden en ernstig verkeersgewonden dan in Nederland. Ook dit laatste slachtofferquotiënt stijgt de laatste jaren sterker in Drenthe dan elders.
In het algemeen is er reden om in Drenthe extra aandacht te schenken aan de verkeersveiligheid.
Bron: SWOV (lees hier het volledige rapport)
